Wollongong

gong

Active 2000 – 2010

200+ shows in Finland, Sweden, Switzerland, Russia, Spain, France, Hungary, Ukraine, Estonia, Germany, Spain, Austria, Poland, Estonia, Lithuania, Latvia, Czech Republic, Slovakia, three full length LPs, a bunch of compilations, one split single, one documentary film, no My Space, no Facebook, no Twitter, no You Tube, no bullshit.

_____________________________________________________________

Official releases

IF ELIMINATION MUST BE CONDONED TO RESTRAIN THINE IGNORANCE WE SHALL CONCUR   (SILVER ROCKET)
Released: May, 2010
Order here  

STARK NAKED CREEPING MACROECONOMIC FASCISM (SILVER ROCKET/MALARIE)
(LP Malarie/CD Silver Rocket)
Released: November, 2004
Order here

IN TIMES OF TROUBLE YOU CAN TAKE MY HAND (SILVER ROCKET RECORDS)
(7“ SPLIT SINGLE W/LYSSA)
Released: 22.06.02
SOLD OUT!

KNOW EVIL (SILVER ROCKET RECORDS – 2001)
(LP/CD)
Released: 27.04.2001
SOLD OUT!

Compilations

HUDBA PROTI VALKAM (MC – CABARET VOLTAIRE RECORDS [CZ] – 2003)
Contribution: A MEANS TO AN END (previously unreleased)
Other contributors: Nejista Existence, Friendship Forever, Imunita, etc.
Released: 10.02.03
Order from: acv.litvinovsko@seznam.cz

ZWEI KESSEL BUNTES (CD – NOISEWORKS RECORDS [DE] – 2002)
Contribution: PHARMACEUTICAL DEPENDENCY COMPLEX TERROR (previously unreleased)
Other contributors: Lyssa, Esgmeq, Gnu, OTK, Deverova Chyba, L’Point, etc.
Released: 09.12.02
Order from: http://www.noiseworks-records.de/

CZECH HARDCORE (MCD – OLDSCHOOLKIDS [RUS] – 2002)
Contribution: MEDIACIDE
Other contributors: Thema 11, Landmine Spring, Dread 101, etc.
Released: 01.10.2002

MY TIME IS OVER (CD – SAMUEL RECORDS [CZ] – 2001)
Contribution: WHY CAGED DOGS DON’T SING (previously unreleased)
Other contributors: Gnu, Landmine Spring, Anyway, Blank, Albion, etc.
Released: 01.07.2001
Order from: http://samuelrecords.zde.cz

____________________________________________________________

Hudební buldozer Wollongong vyjel z jeskyně

Takoví normální zabijáci

V nacpaném prostoru malého rockového klubu se začíná drolit omítka ze stropu a vlnit podlaha. Před surovým kytarovým zvukem byste rádi instinktivně ustoupili, ale není kam. Do té doby nenápadní chlapíci, popíjející pivo u baru, se proměnili ve Wollongong, jednu z nejhlasitějších kapel současného českého undergroundu, a vyrazili představit svou první dlouhohrající desku. V sále to vře, baskytarista se s publikem jakoby přetlačuje, subtilní bubeník masakruje soupravu a vysoký kytarista budí dojem, že jeho nástroj probíjí. Mezi skladbami se z reprobeden ozývá chrčení, pískání a bručení. Buď se v nich něco taví, nebo prosí o milost.

Riffy z pravěku

V jazyce původních obyvatel Austrálie znamená slovo wollongong nestvůru – aboriginé tak kdysi křičeli na lodě dobyvatelů, které se blížily k jejich pobřeží. Také hudba stejnojmenného pražského tria může leckomu nestvůru připomínat, protože kritéria snesitelné tvrdosti a hlasitosti jsou individuální, závisejí na vkusu a posluchačské zkušenosti. Pro někoho může být vrcholem hlomození Janáček, pro jiného heavy metal, a i ten už dnes ve srovnání s novými extrémními styly grind nebo crust působí jako čajíček. Tvrdost Wollongong připomíná neandrtálský pudový rokenrol, jakousi učebnici pravěkých kytarových riffů, vystavěných kvůli brutálnímu zkreslení do masivní zvukové stěny. “Jakou hodnotu může mít řev a rámus?” může se oprávněně divit skeptik. V podání Wollongong je jednou velkou drtivou emocí, v níž se všechno podřizuje naléhavosti a opravdovosti. Hudební agresivita a nasazení na pódiu představují užitečný ventil vzteku pro zúčastněné muzikanty i publikum a zároveň přinášejí zážitek očistné živočišnosti. Je to expedice za původními přírodními obyvateli vlastního Já. Výsledný dojem posiluje také to, že skupina zcela postrádá jakékoli atributy extravagance, siláckosti a stylizace. Tři obyčejní muži kolem třiceti, spíše introverti, trička, džíny, žádná silná prohlášení, pravidelná zaměstnaní. A přesto má člověk po jejich koncertu pocit, že právě viděl největší punkery ve městě. Dohromady se dali v roce 1999 při společné návštěvě koncertu další výrazné pražské skupiny GNU. Kytarista a zpěvák Todd je Kanaďan, ale nijak to do světa nevytrubuje. Možná i kvůli zkušenostem z prvních koncertů, kde se pořadatelé na jeho javorové občanství snažili nalákat návštěvnost, což ho řádně namíchlo. Vzdělaný vysokoškolák je velkým znalcem a obdivovatelem české nezávislé scény. “V porovnání s Kanadou a USA je malá a bez možnosti prezentovat se v zahraničí, ale právě proto zůstává svobodná, nevyzpytatelná a nezvykle pestrá,” pochvaluje si Todd současnou adresu. Svůj hudební život Wollongong důsledně spojují se zdejší hardcorovou a punkovou komunitou, která podobně jako v cizině důsledně funguje podle pravidla Do It Yourself (Udělej si sám). Spojuje ji sympatické přesvědčení, že kultura se má dělat po práci, být založená na nadšení, ochotě investovat čas a energii bez profitu a touhy po kariéře, na hrdosti na nezávislost a uměleckou svobodu. Takhle fungují hudební vydavatelství (jako např. Malárie, Silver Rocket nebo Guerilla), takhle se vyrábějí fanziny (např. Move Your Ass, Banana) i knížky, půjčují auta i aparatura, takhle funguje organizace desítek festivalů, které se téměř nikdy nedostanou do přehledů kulturních akcí.

Láska a válka

Nová a vůbec první dlouhohrající deska Wollongong nese zlověstný název Stark Naked Creeping Macroeconomic Fascism (Úplně nahý plíživý makroekonomický fašismus) a zpívá se na ní z pochopitelných důvodů anglicky. Texty se v zhuštěných, heslovitých náznacích snaží o popis nervózního, nejednoznačného světa. Kytarová lavina zlověstně hučí a Toddův řev varuje. Politika – pořád ti slibují něco, co se nedá uskutečnit. Válka – silnější útočí na slabšího, lidem se to nelíbí, ale nevědí, co s tím, lepší by bylo mít “výhodu nevědomosti”. Z nástrojů i hrdla leze další nervózní špína, zvuk lítosti, vzteku a bezradnosti. Láska – ty, které si zaslouží obdiv, ho nikdy nedostanou. Společnost – o lidech, kteří říkají, že nikdy nebudou součástí té divné společenské hry, ale dřív nebo později se jí stanou. To, proč Wollongong tak tlačí na pilu, má zřejmé důvody: strach ze sebe, svojí slabosti a pohodlnosti, snaha vzdorovat okolí, které využije každého okamžiku, aby člověka stáhlo do stáda a zbavilo sebeúcty a aktivity. Vybuzené zesilovače, rány do bubnu, hysterický řev – jak účinněji připravit bojovníky na další bitvu?

Tomáš Weiss / Respekt